فروشگاه اینترنتی گنی شاپ

فناوری اطلاعات پرند

برای آی تی من ها بن بستی وجود ندارد ، چون بر این باورند که : یا راهی خواهم یافت یا راهی خواهم ساخت

پیش بینی فوتبال
دوشنبه 21 آبان 1386

 

این موضوع به درخواست دوستان عزیزمون ، ورودی های 86 در وبلاگ قرار گرفته است . در پایان مقاله لینك چند مقاله دیگر هم برای تكمیل موضوع قرار گرفته است ، امیدواریم از این مقالات لذت ببرید! J

 

مدیریت تغییر وبهبود سازمان

مدیران امروزی در محیطی پر ابهام،پویا ومتحول كار می كند. یكی از بارزترین خصوصیات عصر حاظر تغییرات و تحولات شگرف ومداوم نیز كه در طرز تفكر،ایدئولوژی ، ارزش های اجتماعی،روشهای انجام كار و بسیاری از پدیده های دیگر زندگی به چشم می خورد علوم مختلف در چند دهه اخیر بیش از هر دوران دیگر در طول تاریخ بشر،پیشرفت كرده است تكنولوژی به طور مداوم وبا شتابی بی مانند در حال تحول وپیشرفت است وسایرارتباطی جدید امكان هر گونه تماس را از هر نقطه جهان به نقطه دیگردر كوتاه ترین مدت وبا كمترین هزینه میسر ساخته است . در دنیای كنونی بر اثر پیشرفت تكنولوژی ، طبیعت و محتوای كار به گونه ای تغییر كرده است كه نه تنها كالا و خدمتی كه قبلا توسط نیروی انسانی تولید می شد امروزه توسط ماشین تولید می شود ، بلكه عمل تصیم گیری كه تاكنون توسط انسان صورت می گرفته است در حال حاضر تا حد زیادی توسط ماشین انجام می شود . استفاده از انواع كامپیوترهای پیشرفته و نیروی كار كامپیوتری در سازمانها ومحیط های كار، نمونه هایی از اینگونه تغییرات به شمار می آیند . آثاری كه ماشین های پردازش الكترونیكی و نیروی كار كامپیوتری در عملكرد سازمانها وزندگی بشر امروز وآینده خواهند گذاشت ، به تنهایی آنچنان زیاد وعظیم است كه برخی از نویسندگان بزرگ در تاریخ تمدن انسان را بعد از انقلاب كشاورزی و انقلاب صنعتی ، " انقلاب الكترونیكی" خوانده اند.

برای خواندن ادامه مطلب بر روی ادامه مطلب كلیك كنید

 


ادامه مطلب

پنجشنبه 17 آبان 1386

 

سهم صدا و سیما در توسعه ی آی تی كشور

 

توسعه دانش و فناوری در هر كشوری باید با اهداف و راهبردهای كلانی صورت گیرد و به همین خاطر از تمامی امكانات عمومی همچون دانشگاه، مدرسه، سازمان‌ها و ارگان‌های اقتصادی، فرهنگی و... باید به عنوان ابزاری برای رسیدن به این هدف استفاده كرد. توسعه دانش و فناوری ضمن بالابردن كارایی عمومی در جوانب مختلف، باعث افزایش سرعت و شفافیت در اطلاع رسانی می‌شود و مهم‌ترین بستر توسعه، امنیت فكری و دموكراسی به معنای خاص و برابری عمومی در بهره برداری از فرصت‌ها و منابع است.


یكی از بزرگ‌ترین ثروت‌ها و سرمایه‌های ملی در ایران كه به
 صورت انحصاری به فعالیت می‌پردازد، صدا و سیما است كه بنا به ماهیت خاص خود دارای كاركردهای مختلف اقتصادی، اطلاع رسانی، تبلیغاتی، آموزشی و فرهنگی است. اولویت بندی مدیران برای پوشش عملی هر یك از این كاركردها در مقوله‌های روز جامعه می‌تواند نقش مهمی در توسعه مباحث مختلف و در نهایت توسعه كشور بازی كند. امروزه هیچ‌كس قدرت و توان عظیم رسانه‌ها را در مهندسی اجتماعی نفی نمی‌كند. انواع مختلف رسانه‌های مكتوب، صوتی و تصویری دارای كاركردهای عمیقی در ایجاد توجه ملی به موضوعات گوناگون هستند و لذا می‌توانند افكار و ظرفیت‌های موجود در كشور را به سمت و سوی مشخصی هدایت كنند. سازمان صدا و سیما، به عنوان بزرگ‌ترین قدرت رسانه‌ای كشور با مدیریت متمركز، سال‌هاست كه با روش‌ها و رویه‌های ثابتی به فعالیت می‌پردازد. درآمد‌های سرشار، تعداد بسیار زیاد نیروی انسانی متخصص، ظرفیت بسیار زیاد تولید و پخش در ابعاد بین المللی، ملی و استانی، وجود چندین كانال تلویزیونی و رادیویی عمومی و تخصصی، بازار بدون رقیب و پیكره بزرگ سازمانی، شرایطی را برای سازمان صدا و سیما به وجود آورده است كه مدیریت و هدایت كلان آن برای تطابق با نیازهای روز جامعه و پیشرفت‌های جهانی سخت و دشوار شده است.

از سال 2001 و با آغاز تلاش بخش‌های
 مختلف در كشور برای توسعه فناوری اطلاعات، صدا و سیما هیچ گاه استراتژی مشخصی برای پیش گرفتن رویكردی در توسعه فناوری اطلاعات نداشته است. این سازمان می‌تواند در مقوله‌های آموزشی، فرهنگ سازی، اقتصادی و مدیریتی حوزه فناوری اطلاعات كشور تاثیر بسزایی داشته باشد اما...؟ 

اختصاص حداقل زمان ممكن به برنامه‌های مختلف
 مرتبط با فناوری اطلاعات برای بازار میلیونی مخاطبانی كه به انحاء مختلف با فناوری اطلاعات سر و كار دارند، باعث شده است تا افراد علاقه‌مند به این حوزه رسانه اول خود را اینترنت بدانند و تمامی اخبار و رویداد‌های IT را از طریق اینترنت دنبال كنند. ضعفی كه همیشه گریبانگیر صدا و سیما بوده و خواهد بود، از دست دادن چنین مخاطبانی است چرا كه اینترنت با تعامل اطلاعاتی دو سویه و امكان تراكنش‌های متنی، صوتی، تصویری به صورت لحظه‌ای، ویژگی‌های كامل یك رسانه را دارد و به خوبی توانسته جای صدا و سیما را بگیرد.

امیدواریم مسوولان این سازمان عریض و طویل به فكر
 افتاده و رویكرد جدی‌تری برای بهره‌برداری از منابع خود در جهت توسعه عمومی فناوری اطلاعات كه نیاز حیاتی زیستن در دنیای امروز است اتخاذ كنند.

 

منبع : http://ITPU.parsbb.com/viewtopic.php?t=102

 


سه شنبه 15 آبان 1386

به نام خدای بخشاینده ی مهربان

دوستان خوبم ، سلام . . .  بازم خدمتتون رسیدیم با مطالب جالبی از دنیای بی انتهای فناوری اطلاعات ...

امروز برای شما عزیزان ، به درخواست یکی از دوستان خوب ورودی جدید ، که در رابطه با سیستمهای اطلاعاتی نیازمند اطلاعاتی بودند ، در خدمتتون هستیم . امیدواریم شما هم از این اطلاعات استفاده ی کافی رو ببرید .

در مرحله ی اول باید بدانیم که سامانه یا سیستم اطلاعاتی جیست ؟

سامانه (سیستم) اطلاعاتی ماحاصل عملکرد فن آوری اطلاعات بوده که توسط آن داده ها جمع آوری و طبقه بندی می شوند تا مجدداً مورد بهره برداری قرار گیرند .

انواع  سامانه های اطلاعاتی عبارتند از :

 • سامانه (سیستم) مدیریت محتوا _(CMS)  Content Management system

 • سامانه (سیستم) اطلاعات اجرایی _ (EIS) Executive Information system

 • سامانه (سیستم) مدیریت اطلاعات _ Management Information system (MIS)

 • سامانه (سیستم) اطلاعات استراتژیک _  Strategic Information system (SIS) 

 • سامانه (سیستم) پشتیبانی تصمیم گیری _ Decision support system (DSS)

 • سامانه (سیستم) مدیریت مستندات _Document Management system (DMS) 

 • سامانه (سیستم) پشتیبانی مدیریت _ Management support system (MSS)  که خود ترکیبی از DSS و EIS می باشدکه در این پایگاه اطلاع رسانی (وب سایت) سعی نموده ایم تا مردم عزیز کشورمان را با سامانه (سیستم) مدیریت محتوا (CMS) بیشتر آشنا کنیم .

در واقع سیستم های اطلاعاتی به بازخورنیز نیازدارند . بازخورعبارت است ازخروجی كه به افراد مناسبی ازسازمان برگشت داده می شود ، تا آنان بتوانند مرحله ورودی را اصلاح یا ارزیابی نمایند .

ازلحاظ تكنیكی یك سیستم اطلاعاتی رامی توان به عنوان مجموعه ای ازاجزاء مرتبط كه اطلاعات راجمع آوری ( یا بازیابی ) ، پردازش ، ذخیره و توزیع می كنند ، درنظر گرفت . این اطلاعات برای تصمیم گیری و كنترل در سازمان مورد استفاده واقع می شوند . علاوه براستفاده ای كه ازاطلاعات درتصمیم گیری ، هماهنگی و كنترل به عمل می آید ، سیستم های اطلاعاتی می توانند به مدیران وكاركنان برای تجزیه  و تحلیل مشكلات ، بصری كردن مقولات پیچیده و ساخت محصولات جدید كمك نمایند .  سیستم های اطلاعاتی ممكن است شامل اطلاعاتی درباره ی افراد مهم ، محل های مهم ، چیزهای دیگری درسازمان یا در محیطی كه سازمان را احاطه نموده است ، باشند .  فعالیتهای یك سیستم اطلاعاتی ، اطلاعات مورد نیاز سازمانها برای تصمیم گیری ، عملیات كنترلی ، تجزیه  و تحلیل مشكلات  و خلق محصولات یا خدمات جدید را بدست می دهد . این فعالیتها ، ورودی ، پردازش وخروجی سیستم می باشند .  ورودی داده های جدید ازسازمان یا محیط خارجی آن كسب یا جمع آوری می نماید . پردازش ، این داده های خام رابه شكل بامعنی تری تبدیل می نماید .  خروجی ، اطلاعات پردازش شده رابه افرادیافعالیتهایی كه از آنها استفاده می كنند ، منتقل می نماید . سیستم های اطلاعاتی به بازخور نیز نیاز دارند . بازخورعبارت است ازخروجی كه به افراد مناسبی از سازمان برگشت داده می شود ، تا آنان بتوانند مرحله ورودی را اصلاح یا ارزیابی نمایند . دراینجا موضوع مورد توجه ما ، سیستم های رسمی ، سازمانی و كامپیوتر (CBIS) هستند .  سیستم های رسمی براساس تعاریف پذیرفته شده از داده ها و فرایندها برای جمع آوری ، ذخیره ، پردازش ، توزیع  و استفاده از داده ها شكل می گیرند . سیستم های رسمی كه دراینجا تشریح  می شوند ، ساخت یافته هستند .  یعنی درتطابق قوانین از پیش تعریف شده ای كه نسبتاً ثابت هستند و به سادگی تغیر نمی كنند ، عمل می نمایند . سیستم های اطلاعاتی غیر رسمی ( مثل شبكه پشت سرافراد حرف زدن درادارات ) ، برعكس براساس توافقات غیرصریح وقوانین اعلام نشده ی رفتاری عمل می كنند . هیچ توافقی درتعریف اطلاعات یا نحوه ی ذخیره سازی و پردازش آن وجود ندارد . این سیستم ها برای حیات سازمان اهمییت اساسی دارد ، ولی تجزیه  و تحلیل كیفیت آنها فراتر از حوزه دید این متن می باشد .  سیستم های اطلاعاتی رسمی ممكن است كامپیوتری یا رسمی باشند . سیستم های دستی از تكنولوژی مداد و كاغذ سود می برند . این سیستم های دستی برای جوابگویی به نیازهای مهم ، استفاده می شوند ولی آنها هم مورد بحث این متن نیستند . سیستمهای اطلاعاتی كامپیوتری ( CBIS ) برعكس ازسخت افزار كامپیوتر و تكنولوژی نرم افزاری برای پردازش و توزیع اطلاعات استفاده می كنند . ازاینجا به بعد وقتی ازعبارت سیستم اطلاعاتی استفاده می كنیم ، منظور CBIS می باشد : سیستم های رسمی سازمانی كه برفناوری رایانه تكیه می كنند.
  دیدگاه كسب وكاردرمورد سیستم اطلاعاتی
از یك دیدگاه كسب كار و مدیریتی،سیستم های اطلاعاتی بسیار فراتر از ماشینهای ورودی –  پردازش - خروجی هستند كه درخلاء عمل می كنند . ازدیدگاه كسب و كار یك  سیستم  اطلاعاتی ، یك راه حل سازمانی ومدیریتی براساس فناوری اطلاعات در برابر چالشی است كه ازسوی محیط  تحمیل می شود . این تعریف رابه دقت بررسی كنید ، زیرا این تعریف بر ماهیت سازمانی و مدیریتی سیستم اطلاعاتی تاكید دارد : سیستم های اطلاعاتی راه حل های كلان سازمانی برای چالشها و مشكلات ایجاد شده درمحیط كسب و كار می باشند . برای درك سیستم های اطلاعاتی برای آشنابودن در زمینه سیستم های اطلاعاتی درمقابل آشنا بودن درزمینه كامپیوتر، یك مدیرباید ابعاد جامع تری از سازمان ، مدیریت و فناوری اطلاعاتی سیستم ها ، و قدرت آنها برای ارائه راه حل برای چالش های كاری كه دراین متن توضیح داده می شوند را درك كند . برای طراحی و استفاده موثر از سیستم های اطلاعاتی ، باید ابتدا محیط ، ساختار ، عملكرد و سیاستهای سازمانی  و نیز نقش مدیریت و تصمیم گیری مدیریت  را درك  نمود ، سپس باید قابلیتها و فرصتهای ایجاد شده توسط فناوری اطلاعاتی معاصر را در ارائه راه حل بررسی نمود .

منابع :

سایت :  wizact

 

سایت : ITMaagement


دوشنبه 7 آبان 1386

به نام حضرت دوست

ده معجزه ی عصر ارتباطات و فن آوری اطلاعات

مبتكران و مبدعان فن آوری های اطلاعاتی و ارتباطی ، هر روزه در حال تغییر و تحول در تولیدات ، گسترش محصولات و نواندیشی هستند .

 دقیق تر شدن، سریع تر شدن ، به روز بودن ، دسترسی آسان تر و كاربرد راحت تر از موارد این پیشرفت های روز به روز در زمینه ی تكنولوژی های ارتباطی است كه ذهن كاربر را برای انتخاب گزینه ی مورد نیاز ، به تكاپو وا می دارد .

البته در این میان شما هیچ وقت تنها نخواهید بود و رسانه های جمعی ( از جمله مهمترین آنها ، وبلاگ ها و سایت های اینترنتی ) به سرعت ، سیستم ها و نرم افزارهای جدید را كه در حال رشد و ترقی ( موفق شدن ) هستند ، به شما معرفی می كنند .

10 فن آوری و ایده ی جدید كه دنیای اطلاعات را دگرگون كرده اند و برای صاحبان شان بسیار درآمد زا هستند ، به شرح زیر می باشند  :

 

ادامه ی مطلب در ادامه ی مطلب !

 

 

 

 

ادامه مطلب


آخرین پست ها


نویسندگانآمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic