فروشگاه اینترنتی گنی شاپ

فناوری اطلاعات پرند

برای آی تی من ها بن بستی وجود ندارد ، چون بر این باورند که : یا راهی خواهم یافت یا راهی خواهم ساخت

پیش بینی فوتبال
یکشنبه 28 مرداد 1386

 

 به نام اهورامزدا آفریننده مهربانی

فناوری اطلاعات را از سیاست‌زدگی نجات دهیم

*شنبه 27 مردادماه 1386 - (CITNA)*

 

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات : فناوری اطلاعات را از سیاست‌زدگی نجات دهیم
تحقق پروژه‌های بزرگ بدون استفاده از
ICT امکان‌پذیر نیست


به گزارش خبرنگار سیتنا، دکتر محمد سلیمانی، در سومین نشست تبادل فناوری در پارک فناوری پردیس، اظهار داشت: در حوزه پارک‌های فناوری، داستان‌های تلخ و شیرین فراوانی تاکنون در کشورمان داشته‌ایم، با این حال، دست‌اندرکاران این حوزه در تلاش برای فراهم‌سازی بسترهای مناسب در این زمینه هستند. وزیر ارتباطات، خاطرنشان کرد: حضور در صحنه‌های ملی، منطقه‌ای و جهانی برای رشد فناوری مهم است، در غیر این صورت این امر مهم متوقف و مشکلات فراوانی در این حوزه به وجود خواهد آمد. وی، گفت: این واقعیت است که آنچه با جامعه بشری در حوزه اقتصاد، اجتماع، سیاست و فرهنگ برخورد دارد، به کارگیری فناوری اطلاعات و ارتباطات است و این امر باعث انجام سریع‌تر، آسان‌تر و کم‌هزینه‌تر امور می‌شود. وی، تحقق بسیاری از پروژه‌های بزرگ بدون استفاده از ICT را امکان‌پذیر ندانست و افزود: انجام پروژه کارت هوشمند سوخت نمونه‌ای از این ‌گونه پروژه‌هاست. سلیمانی، با اشاره به تحول سریع تکنولوژی، تصریح کرد: باید همگام با این سرعت حرکت کرده و رشد و توسعه مناسبی داشته باشیم. وی، با بیان این که بسیاری از مردم حاضر به پرداخت هزینه در حوزه ICT هستند، خاطرنشان کرد: این موضوع نشان‌دهنده استقبال مردم و احساس نیاز آنها بوده و نشان از عدم وجود مشکل در رابطه با سرمایه‌گذاری در این حوزه است. وزیر ارتباطات، و فناوری اطلاعات تاکید کرد: در حوزه برنامه نیز مشکلی وجود ندارد و برنامه‌های توسعه‌ای در حوزه کاربردها و زیرساخت‌ها قابل توجه است؛ این در حالی است که متاسفانه در بخش تحقیق و توسعه در این حوزه ضعف داشته و برای بسیاری از فناوری‌ها در کشور واحد دانشگاهی در نظر گرفته شده است. وی، با بیان این که وزارتخانه‌ها موظف به ارائه حداقل 5 خدمت و سرویس سراسری خود به صورت الکترونیکی شده‌اند، گفت: با توجه به این امر 150 موضوع در حوزه فناوری اطلاعات باید به پروژه تبدیل و عملیاتی شود. سلیمانی، تاکید کرد: هم‌اکنون بستر دولت الکترونیک در کشور فراهم بوده و تمام شهرهای کشور تحت پوشش شبکه دیتا و سیار هستند. وزیر ارتباطات، به راه‌اندازی شبکه هوشمند استان تهران با بودجه‌ای معادل 4 میلیارد تومان طی سال گذشته اشاره کرد و گفت: این در حالی است که تنها یکی از سرویس‌های این شبکه در سال گذشته 80 میلیارد تومان بازگشت سرمایه داشته است. سلیمانی، با تاکید بر ضرورت تعامل بانک‌ها و بنگاه‌های اقتصادی و تجاری با مشتریان خود و "احساس نیاز" در این خصوص، گفت: در صورت اتصال سیستم بانکی و اقتصادی کشور به شبکه، آن‌ها می‌توانند با 23 میلیون مشترک ارتباط برقرار کنند. وزیر ارتباطات، با اشاره به لزوم تغییر نگرش در این حوزه گفت: فناوری اطلاعات را باید از سیاست‌زدگی نجات داده و به اهداف اصلی بپردازیم. سلیمانی در پایان گفت: در توسعه زیرساخت در کشور به خصوص در بخش IT مصوباتی در دولت داریم که با اجرای این برنامه‌ها به طور قطع به وضعیت مطلوب خواهیم رسید. به گزارش خبرنگار سیتنا، در این مراسم، جایزه ویژه فناوری سال در حوزه مخابرات و ارتباطات نیز به محققان طراحی و توسعه سیستم‌های الکترونیکی و مخابراتی کشورمان اعطا شد.

 

جمعه 26 مرداد 1386

 

 به نام اهورامزدا آفریننده مهربانی

معلوم نیست كه در راس IT كشور چه ‌كسی پاسخگو است

*پنجشنبه 25 مردادماه 1386 - (ITNA)*

 

یكی از اشتباهات رویكردی در حوزه‌ IT ایجاد شوراها و ارگان‌های خرد برای حل مشكلات است درحالی كه باید تشكل واحد و هرم سازمانی ایجاد كنیم كه راس آن مشخص باشد اما در شرایط فعلی مشخص نیست كه در راس IT كشور چه كسی پاسخگو است و بلاتكلیفی موجود در بدنه‌ دولت نیز این جو را به بخش خصوصی منتقل كرده است. نعمت نشاط عضو سازمان نظام‌صنفی رایانه‌یی كشور در گفت‌وگو با ایسنا با بیان این مطلب و با اشاره به تفكیك نشدن ارگان‌هایی كه وظایف قانون‌گذاری یا نظارت را دارند اظهار كرد: نگاه سیاه و سفید به زیرساخت‌های مدیریت IT امكان‌پذیر نیست. او افزود: زیرساخت‌های مدیریتی در سطح كلان به پیش زمینه‌های زیادی نیاز دارد كه همه تاثیرگذار هستند؛ سازمان‌هایی كه قدمت چنین ساله دارند در مقوله‌ جدید فناوری اطلاعات با حلقه‌ مفقود مدیریت مدرن مواجهند. وی ادامه داد: مشكل موجود مدیریت در بحث فناوری اطلاعات است، گرچه در فناوری اطلاعات نیز با ضعف‌هایی رو به رو هستیم و در رده‌بندی‌های IT آخرین رتبه را كسب كردیم اما در مدیریت با مفهوم مدرن فاصله داریم و رویكرد و دیدگاه‌های مختلف مدیریتی نوین را لحاظ نمی‌كنیم. به گفته‌ این كارشناس، اعمال سلیقه‌ و ناآگاهی با اصول تعریف از جمله نارسایی‌های موجود در زیرساخت مدیریت فناوری اطلاعات كشور است. او دولتی بودن را مشكل اساسی دانست و افزود: دولتی بودن در مقوله‌های جدیدی چون فناوری اطلاعات كه ذات پویایی دارند مشكل ساز خواهد بود؛ در دنیا مشاهده شده كه IT در سازمان‌های دولتی قادر به رشد و شكوفایی نخواهد بود و با نگرش كنونی دولت دو دیدگاه مدیریتی نظارتی و اجرایی دچار سردرگمی‌ شده است. به گفته‌ وی مدیریت نظارتی، استراتژیك و سرمایه‌گذاری‌های كلان به طور معمول باید دولتی باشد اما مدیریت اجرایی، توسعه و سطوح پایین‌تر باید به دست بخش خصوصی داده شود تا رشد عملی را به فناوری اطلاعات ارایه دهد. نشاط، شفاف بودن جایگاه IT را الزامی ‌برای این صنعت دانست و تصریح كرد: موازی‌كاری‌ها و عدم شفاف بودن اختیار و عملكردها مشكل كنونی صنعت IT در كشور است. وی ادامه داد: شوراها باید تحت روال و نظام اختیارات وظایفشان كار كنند، علاوه بر این از اعضای با تخصص و تكنیك استفاده كنند تا دیدگاه و نگرش مدیریت مدرن را داشته باشد. به گفته‌ عضو سازمان نظام‌صنفی رایانه‌یی استان یزد، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی كشور از دیدگاه بخش خصوصی وظایف اصلی خود را رها كرده است و جایگاهش را از دست داده و بیشتر به ملاحظات دولتی اهمیت قایل می‌شود. او تصریح كرد: از جمله وظایف این ارگان نحوه‌ تنظیم بازار و روان كردن مجوزهاست، همچنین كاهش تعرفه‌های پهنای باند در كشور، تعیین سقف و كف قیمت خدمات مخابراتی و اینترنتی و از همه مهمتر نظارت روی اجرای آن از وظایف این سازمان است كه توجهی به آن نمی‌شود.

 

پنجشنبه 25 مرداد 1386

 

 به نام اهورامزدا آفریننده مهربانی

 

 PCM كابوس كاربران اینترنت پرسرعـت

 

امروزه ارتباطات به عنوان یکی از فاکتورهای اصلی در توسعه یافتگی کشورها محسوب می‌شود و در همین زمینه رشد ضریب نفوذ تلفن (چه ثابت و چه همراه) از یک سو و ضریب نفوذ استفاده از اینترنت در کشور از سویی دیگر نقش به سزایی در رتبه کشور در زمینه استفاده از فناوری‌های نوین دارد.

 

برای خواندن ادامه مطلب بر روی ادامه مطلب كلیك كنید.

 

ادامه مطلب

چهارشنبه 17 مرداد 1386

به نام خالق همه ی خوبیها

دوستان خوبم ... سلام ....

سلام بعد از مدتها . . . خیلی وقت بود که پیشتون نبودیم ...

 درگیر تابستون و مسافرت ها و تفریحات بودین حتما ... خوب ان شاالله که بهتون خوش بگذره .

مطلبی که امروز با اون در خدمتتون هستیم ، در رابطه ی مدیریت سیستمهای اطلاعاتی هستش ... بدون مقدمه ی اضافی بریم سراغش ...

چكیده
این مقاله سیستم‌های اطلاعات مدیریت MIS را پوشش می دهد. از آنجا كه MIS تركیبی از سه پدیده سیستم ، اطلاعات و مدیریت می‌باشد ابتدا این موارد را بررسی میكند. به علت تأثیرات قابل توجه سیستمهای اطلاعاتی بر روی MIS   مبحث دیگر مقاله،  درباره آن می‌باشد. متخصصان اطلاعاتی شامل تحلیل‌گر سیستمها، مدیران پایگاههای داده، متخصصان شبكه، برنامه‌نویس ها و اپراتورها در قسمت بعدی بررسی شده است. بعد از بررسی اجزای MIS به سیستم‌های اطلاعات مدیریت در حالت كلی پرداخته می‌شود.سیستمهای پشتیبانی تصمیم(DSS) ، تأثیرات هوش مصنوعی و سیستم‌های خبره بر روی این سیستم‌ها دیگر مبحث مقاله می باشند. آخرین قسمت نتیجه گیری، همراه با ذكر بعضی نظرات در باب مزایا و معایب كنترل از طریق نرم افزار و گسترش آن در عصر اینفوكراسی یا اطلاع‌سالاری می باشد.


مقدمه
موضوع این بحث مقاله سیستم اطلاعات مدیریت می باشد سیستم اطلاعت مدیریت به معنی مدیریت برپایه اطلاعات می باشد همانطور كه می دانیم برای مدیریت درقرن 21 نمی دانیم از دوعامل چشم پوشی كنیم:
1-استراتژی رقابت؛ و 2-كاهش هزینه ها،  كه خودیك سیاست رقابت صادراتی می باشد.برای لحاظ كردن این دواستراتژی به كاربردن سیستم های اطلاعات مبنی برفن آوریهای اطلاعت وارتباطات ضروری می نماید.
مدیران امروز، باانبوهی اطلاعات روبرو هستند. اطلاعاتی كه به عنوان داده های سیستم بایستی پردازش گردیده وقابل فهم وتمیرو نگهداری وبازیابی گردد. از طرف دیگرسیستم های مدیریت وابزارهای كنترل درطول زمان تغییرات زیادی پیدا كرده اند این تغییرات رامی توان درچهارزمینه كلی عنوان كرد:1-كنترل سنتی  2-كنترل بروكراتیك  3-كنترل كاریزماتیك  4-كنترل اینفورماتیك .
درساختاهای سنتی فئودالی، كنترل ازطریق سنت، ادراك واعمال می شد، مقامات كنترلی به طورسنتی وموروثی به نسلهای بعدمنتقل می گردید وجامعه نیزاین نوع ساختار كنترلی راچون سنت بود می پذیرفت وبدان گردن می نهاد. دروضعیت كاریزماتیك، كنترل از طریق رابطه بین رهبرو پیروان اعمال می گردید. دراین حالت، رهبران كاریزما، شیوه عمل را انتخاب می كردند وپیروان نیزازآنها تبعیت می كردند زیرا آنها را قبول داشتند. دربروكراسی، كنترل درساختارسازمانی تعبیه می شد، ساختاری كه برقانون ومقررات استوار بود وجنبه غیرشخصی داشت وتبعیت از آن الزامی بود. دراینفوكراسی، كنترل ازطریق نرم افزارها اعمال می‌شود. مجموعه دانشها وآگاهیهای تخصصی، بسیاررشد كرده است واینفوكراسی می تواند هرنوع اطلاعاتی راازطریق شبكه های الكترونیكی بدست آورد. ازسیستم های خبره، استفاده كند وبه تمامی دانشهای تخصصی وحرفه ای مجهز شود (زاهدی 1380،123).
باتوجه به ویژگی خطیرسیستم های اطلاعاتی مدیریت، مدیراین سیستم ها هم ارزش بسیار زیادی برخوردارند. دامنه حقوق پراختی به این افراد درآمریكا سالیانه 100000تا 300000 دلاراست (مومنی 1372،32). عملاً كارمدیر سیستم اطلاعات مدیریت ارائه گزارشات روزآمد واطلاعات مفید به مدیرشركت یا موسسه برای برنامه ریزی های آینده وتصمیم گیری می باشد این مدیر برای گردآوری داده ها وپردازش آنها نیاز به سیستم های اطلاعاتی ورایانه‌ای وحتی سیستم های خبره می باشد پس مدیریت سیستم هم باید دید مدیریتی وسیستمی داشته واز امكانات سیستم های اطلاعاتی وفن آوری اطلاعات استفاده كند كه لازمه این استفاده، دانش سوادرایانه‌ای وسواد اطلاعاتی می باشد.
درباره بوجود آوردن چارچوب برنامه‌ریزی مدیریت كتابخانه كه بر اساس مفهوم سیستم‌های اطلاعات مدیریت پی‌ریزی شده باشد، كارهایی توسط همبرگ و دیگران[1](1978) انجام گرفته است. آنها چارچوبی بر خدمات و مفاهیم كتابخانه ارائه دادند كه بر اساس مسائل تصمیم گیری ممكن در كتابخانه و بحث درباره عناصر داده‌های مورد نیاز برای پشتیبانی از چنین تصمیماتی شكل گرفته بود. بومر و كروبا (1983) شش حوزه كلیدی اخذ داده‌های مورد لزوم برای تصمیم‌گیری مدیریت را شناسایی كرده‌اند. این حوزه‌ها عبارتند از: مجموعه‌گستری خدمات فنی، خدمات مرجع و كتابشناختی، دسترسی مجموعه، دسترسی امانت بین كتابخانه‌ای و امكانات فیزیكی. بطوركلی می‌توان گفت كه گزینش عناصر داده‌ها و انتخاب روشی بر گردآوری آنها هسته سیستم اطلاعات مدیریت كتابخانه می باشد(
Kraft,Boyce 1991, 138,144 (.

برای خواندن ادامه ی مطلب ، روی ادامه ی مطلب کلیک کنید . . .

 

ادامه مطلب

شنبه 6 مرداد 1386

 

به نام اهورامزدا آفریننده مهربانی

 

آن کس که لذت یک روز زیستن

 را تجربه کند ، گویی که هزارسال زیسته است

 


دو روز مانده به پایان جهان، تازه فهمید که هیچ زندگی نکرده است. تقویمش پر شده بود و تنها دو روز خط نخورده باقی مانده بود. پریشان شد و آشفته و عصبانی. نزد خدا رفت تا روزهای بیشتری از خدا بگیرد. داد زد و بد و بیراه گفت،خدا سکوت کرد. آسمان و زمین را به هم ریخت، خدا سکوت کرد. جیغ زد و جار و جنجال راه انداخت،خدا سکوت کرد. به پر و پای فرشته و انسان پیچید،خدا سکوت کرد. کفر گفت و سجاده دور انداخت، خدا سکوت کرد. دلش گرفت و گریست و به سجاده افتاد، خدا سکوتش را شکست و گفت :عزیزم اما یک روز دیگر هم رفت. تمام روز را به بد و بیراه و جار و جنجال از دست دادی. تنها یک روز دیگر باقیست. بیا و لااقل این یک روز را زندگی کن. لابه لای هق هقش گفت: اما با یک روز... با یک روز چه کار می توان کرد... خدا گفت:آن کس که لذت یک روز زیستن را تجربه کند ، گویی که هزارسال زیسته است و آنکه امروزش را درنمی یابد، هزار سال هم به کارش نمی آید. و آن گاه سهم یک روز زندگی را در دستانش ریخت و گفت: حالا برو و زندگی کن. او مات و مبهوت به زندگی نگاه کرد که در گودی دستانش می درخشید. اما می ترسید حرکت کند، می ترسید راه برود، می ترسید زندگی از لای انگشتانش بریزد. قدری ایستاد... بعد با خودش گفت: وقتی فردایی ندارم، نگه داشتن این زندگی چه فایده ای دارد، بگذار این یک مشت زنگی را مصرف کنم. آن وقت شروع به دویدن کرد. زندگی را به سر و رویش پاشید، زندگی را نوشید و زندگی را بویید و چنان به وجد آمد که دید می تواند تا ته دنیا بدود، می تواند بال بزند، می تواند پا روی خورشید بگذارد.می تواند...او در آن یک روز آسمان خراشی بنا نکرد، زمینی را مالک نشد، مقامی را به دست نیاورد اما...اما در همان یک روز دست بر پوست درخت کشید. روی چمن خوابید. کفش دوزکی را تماشا کرد. سرش را بالا گرفت و ابرها را دید و به آنهایی که نمی شناختنش سلام کرد و برای آنها که دوستش نداشتند از ته دل دعا کرد. او در همان یک روز آشتی کرد و خندید و سبک شد، لذت برد و سرشار شد و بخشید، عاشق شد و عبور کرد و تمام شد.او همان یک روز زندگی کرد اما فرشته ها در تقویم خدا نوشتند، امروز او در گذشت، کسی که هزار سال زیسته بود .

 

چهارشنبه 3 مرداد 1386

 به نام اهورامزدا آفریننده مهربانی

همراه «همیشه» اول؟!

در طول سالیان متمادی كه اپراتور اول فعالیت می‌كند تمام توجه خود را به جذب مشترك معطوف كرده و چندان به كیفیت سرویس‌ها توجهی نشان نداده است، به‌علاوه، ارائه سرویس‌های ارزش‌افزوده نیز جزو اولویت‌های این اپراتور نبوده است.

برای خواندن ادامه مطلب بر روی ادامه مطلب كلیك كنید

 

 

 

ادامه مطلب


آخرین پست ها


نویسندگانآمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic