تعرفه‌ی پیام كوتاه تلفن همراه در كشور!

 

تعرفه‌ی فعلی ارسال پیام کوتاه به وسیله‌ی تلفن همراه غیرعادلانه است و بر اساس بررسی‌های مربوط به مستندات فنی و توجیه اقتصادی، باید كاهش داده شود؛ این درخواست سازمان بازرسی كل كشور است كه پس از بررسی‌های انجام شده توسط بازرسان این سازمان اعلام شده و این سوال را ایجاد كرده كه آیا تعرفه‌ی پیام كوتاه تلفن همراه در كشور از ابتدا غیرعادلانه تعیین شده است؟

برای خواندن این مطلب كه مربوط به همه می شود

 بر روی ادامه مطلب كلیك كنید.

 

 

تعرفه‌ی پیام كوتاه تلفن همراه در كشور!

 

تعرفه‌ی فعلی ارسال پیام کوتاه به وسیله‌ی تلفن همراه غیرعادلانه است و بر اساس بررسی‌های مربوط به مستندات فنی و توجیه اقتصادی، باید كاهش داده شود؛ این درخواست سازمان بازرسی كل كشور است كه پس از بررسی‌های انجام شده توسط بازرسان این سازمان اعلام شده و این سوال را ایجاد كرده كه آیا تعرفه‌ی پیام كوتاه تلفن همراه در كشور از ابتدا غیرعادلانه تعیین شده است؟

به گزارش بخش خبر شبکه فن آوری اطلاعات
 ایران ، از ایسنا ، بر اساس گزارش سازمان بازرسی کل کشور، سیستم سیگنالینگ برای بستر Voice ایجاد شده و ارسال SMS به عنوان خدمات ارزش افزوده از طریق همان سیستم انجام می‌شود، با توجه به آن ‌که تعرفه‌ی مکالمه تلفن همراه برای یک دقیقه ‌‌٤٤٧ ریال است و با عنایت به آن ‌که زمان دوم اشغال لینک‌های ارتباطی حسب اظهار نظر مسوولان مرکز SMSC شرکت ارتباطات سیار برابر ‌‌٣ تا حداکثر ‌‌٥ ثانیه است؛ چنانچه هزینه اخذ شده از مشترکان بر اساس ثانیه محاسبه شود، مبلغ دریافتی به مراتب کمتر از مبلغ ‌‌١٤٠ ریال فعلی بابت هر پیام ارسالی خواهد بود. درواقع اگر رقم ‌‌٤٤٧ ریال برای ‌‌٦٠ ثانیه منظور شود، به ارقام ‌‌٣٥/٢٢ و ‌‌٢٥/٣٧ ریال برای حداقل و حداكثر زمان‌های سه و پنج ثانیه خواهیم رسید.

در این گزارش همچنین عنوان شده كه با
 عنایت به این ‌که حجم قراردادهای خرید تجهیزات مازاد بر Voice برای ارسال SMS از قبیل STP و SMSC و... به ازای یک میلیون مشترک در حدود یک‌ میلیارد تومان است و با توجه به آن‌که هر دو ماه در حدود یک میلیارد SMS ارسال می‌شود، بنابراین با لحاظ مبلغ ‌‌١٠ ریال در تعرفه SMS سرمایه‌گذاری مزبور ظرف دو ماه مسترد می‌شود و به همین لحاظ تعرفه فعلی SMS )مبلغ ‌‌١٤٠ ریال) به نظر نمی‌رسد عادلانه باشد.

محمود
 خسروی - رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی - درباره‌ی غیرعادلانه بودن تعرفه‌ی فعلی ارسال پیام كوتاه گفت: پیش از این نیز این سازمان گزارشی را به مخابرات ارسال كرد و از آن‌ها خواست كه تعرفه‌ی پیام كوتاه خود را ارایه كنند، شركت مخابرات نیز اعلام كرد كه تعرفه فعلی ارسال پیام كوتاه، یعنی همان ‌‌١٤٠ ریال، مناسب است.

وی تصریح كرد: در جلسه‌ی روز گذشته‌ی كمیسیون تنظیم مقررات
( یكشنبه 27 شهریور1386 ) هم موضوع تعرفه‌ی ‌پیام كوتاه از طرف اعضای كمیسیون مطرح و سازمان مكلف شد ظرف دو هفته گزارشی را در رابطه با وضعیت تعرفه در دیگر كشورها و نسبت آن به یك دقیقه مكالمه محاسبه و ارایه كند.

او افزود: البته در این زمینه بررسی‌هایی نیز انجام
 دادیم و بعد از آماده شدن این گزارش و مطرح شدن آن، نتیجه مشخص خواهد شد.
این
 درخواست در حالی از سوی سازمان بازرسی كل كشور مطرح شده كه چندی قبل اپراتور دوم تلفن همراه كشور در یك فضای رقابتی اعلام كرد، به زودی سیم‌كارت‌هایی با نام "پیام‌رسان" و با بهای ‌‌١٠ هزار تومان به بازار عرضه خواهد كرد.

بنا بر
 اعلام روابط عمومی ایرانسل، هزینه‌ی ارسال هر پیام كوتاه SMS به هر یك از اپراتورهای تلفن همراه كشور از طریق این سیم‌كارت‌ها ‌‌١٠٠ ریال می‌باشد كه پایین‌ترین هزینه‌ی پیام كوتاه در بین تمام اپراتورهای تلفن همراه فعال كشور به‌حساب می‌آید.

پس از اعلام این خبر، مدیر عامل شركت ارتباطات سیار
 ) اپراتور اول تلفن همراه ) نیز اعلام كرد كه سیم‌كارت ویژه ارسال پیامك (SMS) این شركت هم پس از تحویل سیم كارت اعتباری مشتركان، وارد بازار خواهد شد.

به
 گفته‌ی وحید صدوقی، تعرفه این نوع سیم‌كارت‌ها پس از تصویب نهایی اعلام خواهد شد.

اما پیگیری خبرنگار ایسنا برای دریافت نظر مسوولان شركت مخابرات و شركت
 ارتباطات سیار درباره غیرعادلانه اعلام شدن تعرفه‌ی ‌‌١٤٠ ریالی پیام كوتاه به این نتیجه رسید كه این موضوع در حال حاضر در شركت ارتباطات سیار تحت بررسی است و نظر نهایی درباره‌ی غیرعادلانه بودن تعرفه‌ی فعلی پیام كوتاه همراه اول پس از اتمام بررسی‌ها اعلام خواهد شد.

لازم به یادآوری است كه به عنوان نمونه ‌‌١٩
 میلیون مشترك همراه اول، در شب و روز میلاد امام زمان 
)
عج) نزدیك به‌‌١١٠
 میلیون پیامك (SMS) ارسال كردند كه با در نظر گرفتن ‌١٤٠ ریال برای هر پیام كوتاه، شركت ارتباطات سیار در این روز ‌١٥ میلیارد و ‌٤٠٠ میلیون ریال درآمد كسب كرده است.