" به نام خداوند بخشاینده "

 

دوستان همیشه خوب و همراهم ... سلام ... بدون تعارف و از این جور حرفا ! دلمون براتون یه ذره شده بود ، شما رو نمی دنم ولی ما خیلی خیلی دلمون تنگ شده بود ... چندین هفته ای بود که سرور عزیزمون میهن بلاگ سرما خورده بود و حالش حسابی بد شده بود ... از بس که رفتیم عیادتش آخر سر مرخصش کردن و تونستیم دوباره با این وبلاگ کوچولو رو ( که البته داره یواش یواش به لطف خدا یک ساله می شه ...) ، و این آلاچیقی که با گرمای محبت شما گرم شده مهمون خونه ی مجازی کامپیوترهاتون بشیم و دوباره دست به دست هم ( البته آقایون جدا و خانما جدا ... !!! نکنه چشم آقای مهدیان رو دور دیدین ...!!! ) بتونیم دورهم جمع بشیم و با هم از گذر دوران دانشجوییمون نهایت استفاده رو ببریم ...

داستان مشکل میهن بلاگ قصه ای بس دراز داره ... باور کنین اگه پیگیریهای اردلان عزیزم نبود معلوم نبود که تا کی باید معطل خوب شدن حال میهن بلاگ می شدیم ...آقا اردلان گل با تلاشهای مستمر و بی شائبه ی خودش دوباره این وبلاگ رو احیا کرد ... هرچند نتونستیم مطالب قبلی رو کامل بیاریم ... اما خدا رو شکر آرشیو تمام مطالب توی پایگاه داده ی میهن بلاگ عزیز ! هست ... و سر فرصت سعی می کنیم که همه چی رو به حالت عادی در بیاریم . ان شاالله ...

خوب بدون مقدمه بریم ببینیم توی این چند وقت چی به سر میهن بلاگ اومده ... این قصه از زبون مسئولین میهن بلاگ نقل می شه ... با هم گوش می کنیم ...

  با سلام

ضمن عذر خواهی از کلیه کاربرانی که وبلاگ آنها به خاطر مشکل چند وقت اخیر دچار اشکال شده است حائز اهمیت است که مطالبی را در این رابطه یه اطلاع همه دوستان گرامی برسانیم:

شرح مشکل پیش آمده:

دقیقاً یک روز قبل از ارسال مطلب قبلی در رابطه مشکل سخت افزاری سرور متوجه شدیم که یکی از سرور های میهن بلاگ دچار مشکل شده و قابل دسترس نمی باشد.

از آنجا که سرورهای میهن بلاگ در یک دیتاسنتر آمریکایی قرار دارد و ما هیچگونه دسترسی فیزیکی به سرورها  نداریم  طبق معمول مشکل را از طریق ارتباط تلفنی با مسئولین دیتا سنتر در میان گذاشتیم.

از قرار معلوم طبق صحبت های مسئولین فنی دیتا سنتر،  سیستم عامل سرور به علت اشکال در هارد دیسک دچار مشکل جدی شده بود و طبق گفته آنها می بایست ویندوز مجددا نصب می گردید.

نصب سیستم عامل ، تعویض قطعات معیوب سرور و راه اندازی مجدد سرور حدوداً دو روز طول کشید و  در طی این مدت تنها کاری که ازدست ما بر می اومد فقط تماس های مکرر با دیتا سنتر و جویا شدن اوضاع و احوال بود.

بعد از اینکه سرور تحویل ما شد متوجه شدیم که کلیه اطلاعات موجود بر روی درایو های آن نا پدید شده است ، پس از پرس وجو از دیتا سنتر مشخص شد که Raid سرور دچار آسیب جدی شده و 2 هارد از 3 هاردیسک آن سوخته است!

از آنجا که این موضوع به هیچ عنوان برای ما قابل تحمل نبود از دیتا سنترخواستیم تا هر طور شده است نسبت بازگرداندن اطلاعات روی درایوها اقدام نماید.

من باب اطلاع سیستم Raid5 طوری طراحی شده است هر زمان که یکی از درایوهای دچار اشکال شود به وسیله دو درایو دیگر می توان کلیه اطلاعات موجود بر روی آن را بازیابی نمود که ما برای نصب این سیستم ماهیانه هزینه بالایی را به دیتا سنتر پرداخت می نمودیم.

پس از تلاش های فراوان،  مسئولین  دیتا سنتر به ما خبر دادند که اطلاعات بر روی درایوها را بازیابی نموده اند اما پس از بررسی تیم فنی میهن بلاگ مشخص شد که دیتابیس های بازیابی شده دچار مشکل می باشند و استفاده از آنها امکان پذیر نیست.

در طی این مدت هر راهی که برای رفع نقص دیتاهای روی سرور انجام پذیرفت به شکست منجر شد اما آخرین تلاش ها روزنه های امیدی برای بازگرداندن اطلاعات کاربرانی که وبلاگ آنها دچار اشکال شده است  را پیش روی ما قرار داد.

راه حل:

آنچه که به هیچ عنوان قابل بازیابی نمی باشد نام کاربری  و رمز عبور وبلاگ های آسیب دیده است که برای رفع این مشکل به زودی آقای عسکری نرم افزاری را تهیه خواهند نمود که پس از ایجاد نام کاربری و یک رمزعبور  تصادفی ، اطلاعات مربوطه را به ایمیل صاحب اصلی وبلاگ که در زمان ثبت نام وارد نموده است ارسال خواهد شد و پس از آن کاربر می تواند نسبت بازگرداندن اطلاعات قبلی وبلاگ اقدام نماید.

دراین رابطه آقای عسکری مطلبی را شخصاً ارسال خواهند نمود.

چرا؟

در رابطه با این که چرا این اتفاق افتاد هنوز دلیل مشخصی وجود ندارد اما آنچه مسلم است این است که دیتاسنتر در وظایف خود که نگهداری از سرورها و جلوگیری از مشکلات سخت افزاری قبل از وقوع می باشد سهل انگاری نموده است.

همچین باید به اطلاع برسانیم که فایل های پشتیبانی هم که از این سرور های میهن بلاگ وجود داشته است به علت جابجایی سرور پشتیبان چند وقت پیش از این مشکل ازبین رفته بودند و از آنجا که حجم اطلاعات سرورها بسیار زیاد می باشند پشتیبان گیری از آنها در فواصل کوتاه زمانی امکان پذیر نمی باشد.

به هر حال ما و تمامی اعضای گروه میهن بلاگ در حال تلاش برای ارائه یک سرویس مطلوب به کاربران خود هستیم اما آنچه مشخص است این است که این تلاش درحیطه توان و بضاعت ماست.

از آنجا که میهن بلاگ سعی نموده است برای عدم وابستگی تمامی هزینه ها را از درآمد خود تامین نماید برای همین همیشه مجبور هستیم که تا آنجا که امکان دارد در مخارج خود صرفه جویی نماییم و همین امر این امکان را به مانمی دهد تا از امکانات پیشرفته پشتیبان گیری و ... استفاده نماییم!

شاید اگر ما به سرورها دسترسی فیزیکی داشتیم هیچ گاه شاهد اینچنین اتفاقاتی نمی بودیم.

واقعاً باید این سئوال را از مسئولین امر پرسید با اینکه از چند سال پیش طرح گسترش محتوای فارسی در اینترنت توسط دولت مطرح شده است اما تاکنون چرا میهن بلاگ و یا سرویس های مشابه ای که بیشترین سهم را در گسترش محتوای فارسی برعهده داشته اند از اعتبارات این طرح محروم مانده اند؟!

آیا حداقل حق ما به عنوان یکی از تولید کنندگان بزرگ محتوای فارسی داشتن چند سرور اختصاصی در کشور خودمان نیست؟

مطمئناً این قبیل مشکلات نه تنها اعتبار میهن بلاگ و یا سرویسهای فارسی زبانی که دچار چنین اشکالاتی شده یا خواهند شد  را خدشه دار خواهد نمود بلکه باعث خواهد شد که کاربران اعتماد خود را به مرور زمان نسبت به سرویس های ایرانی از دست داده و به سمت سیستم های مشابه خارجی جذب شوند تا بتوانند در امنیت خاطر مطالب خود را منتشر نمایند همان گونه که این روزها همگی شاهد هستیم که سرویس هایی مثل Wordpress توانسته اند بخش عظیمی از کاربران ایرانی را به سمت خود جلب نمایند.

به هر حال مثل همیشه بار مشکل را خودمان به دوش می کشیم و از کلیه کاربرانی که در طی این مدت ما را با صبر و تحمل خود یاری نمودند تشکر می نماییم و امیدواریم هر چه سریعتر این مشکل حل شود.

در ضمن از آقای عسکری نیز که شبانه روز وقت خود را صرف رفع مشکل به وجود آمده نمودند صمیمانه تشکر می کنم و امیدوارم کاربران نیز انصاف را رعایت نموده .ایشان را مسئول مشکل پیش آمده ندانند.

همچنین در پایان به اطلاع تمامی کسانی به خاطر مشکل ایجاد شده از خوشحالی در پوست خودشان نمیگنجند و در این مدت از هر نوع شایعه پراکنی و بدگویی از میهن بلاگ دریغ ننموده اند می رسانم با اینکه میهن بلاگ آسیب دیده است اما همچنان استوار و امیدوار باقی خواهد ماند و به حول و قوه الهی هر روز بیش از گذشته برای رسیدن به اهداف خود تلاش خواهد نمود.

وسلام

بخش پشتیبانی

 

خوب این از داستان این چند وقت غیبت میهن بلاگ ...

حالا راه حلی که مسئولین محترم میهن بلاگ برای بازگردانی وبلاگ پیشنهاد می کنن ....

سلام

از اونجایی که کاربران سئوالات زیادی در رابطه بانحوه بازیابی وبلاگ داشتند به صورت کوتاه و مختصر یک بار دیگه مراحل رو توضیح می دهیم:

۱- ابتدا به لینک زیر رفته ، نام کاربری و  رمزعبور وبلاگ خود را ریست نمایید.(گاهی اوقات ایمیل مربوطه با کمی تاخیر ارسال می گردد)

http://www.mihanblog.com/Restore

2- پس از آن می توانید کلیه مطالب قبلی خود  را از طریق لینک زیر مشاهده نموده و مطالب مورد نیاز را به وبلاگ خود انتقال دهید.

http://www.mihanblog.com/Restore/Post.aspx

با تشکر

بخش پشتیبانی

و حالا چند توصیه دیگه به دوستای خوبمون که توی میهن بلاگ وبلاگ داشتن ...

ضمن عذر خواهی از کاربرانی که مدتی  وبلاگشان در دسترس نبوده

برای بازگردانی وبلاگ خود به آدرس بازگردانی مراجعه کنید

بعد از پرکردن فرم یک ایمیل حاوی اطلاعات مربوط برای شما ارسال میشود .

توجه کنید با این کار آخرین تغییرات شما قبل از خرابی سرور بر روی آدرس وبلاگ قابل مشاهده است .

اما در صورتی که قالب انتخاب کنید یا باز سازی کنید وبلاگ خالی از اطلاعات میشود .

به زودی یک برنامه ی دیگه آماده میکنیم تا بتوانید ارسال های وبلاگ رو هم به حالت قبل برگردانید .

در صورتی که در سیستم بازگردانی با مشکل مواجه شدید آدرس بلاگ را در قسمت نظر سنجی (پیام ها) اعلام کنید تا بررسی کنیم.

با تشکر

علیرضا عسگری

بعد از بازگردانی وبلاگ میتوانید از سیستم بازگردانی ارسالهای وبلاگ برای بازگردانی ارسالهای وبلاگ خود استفاده کنید

خوب ... این هم حکایت دوری ما از شما ...

خدا رو شکر داره این مشکل هم مرتفع می شه ... اگه خدا بخواد دوباره می شیم همون ITPU   قبلی ... و باز هم در خدمتتون خواهیم بود ...

موفق و سربلند باشین ....

یا علی ...